Stomatologia zachowawcza Warszawa Ochota


Stomatologia zachowawcza z endodoncją – jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchnicowych.

Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dyscyplina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.

W leczeniu stomatologicznym wykorzystywane są:
materiały firmy Ivoclar Vivadent

Wypełnienia stosowane w stomatologii – informacje ogólne

Przez termin wypełnienie należy rozumieć odtworzenie tudzież rekonstrukcję uszkodzonego przez próchnicę tkanki zęba. Zanim jednak ubytek zostanie wypełniony lekarz stomatolog usuwa zmiany próchnicowe znajdujące się w materiale zęba, następnie ubytek zostaje dokładnie oczyszczony a na samym końcu starannie wypełniony. Istnieją dwie techniki wypełniania ubytków:
1. Pośrednia: Polega na wypełnieniu uszkodzonego zęba inlayem (onlayem, overlayem) wytworzonym poza jamą ustną (wkłady te zwykle opracowywane i przygotowywane są w laboratorium). 2. Bezpośrednia: Wypełnienie ubytku materiałem plastycznym od razu w zębie (metoda ta zdecydowanie wypiera technikę pośrednią)

Powszechnie stosowane rodzaje wypełnień w stomatologii zachowawczej:

• Kompozyty

Żywice kompozytowe są to materiały utrwalające się pod wpływem światła – zastosowanie lampy polimeryzacyjnej. Ich kolorystyka jest dopasowana do koloru zębów pacjenta, dlatego też stosowane są w wypełnianiu ubytków zębów przednich a od czasu zdecydowanego wyparcia amalgamatów również w zębach tylnich/trzonowych. Plomby kompozytowe dzielą się na chemoutwardzalne i światłoutwardzalne.
Składniki wchodzące w skład wypełnień kompozytowych są mieszane i umieszczane bezpośrednio w zębie. Nie mniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż ten rodzaj wypełnień jest mniej trwały (3-10 lat) a także podatny na przebarwienia (palenie tytoniu, picie kawy).
• Glass-jonomerowe cementy

Zwykle stosowane do wypełnień niewielkich ubytków w zębach mlecznych czy też do odbudowy szyjek zębowych. Dobrze wiążą się z zębiną i szkliwem aczkolwiek są dosyć łatwo ścieralne i trudno się polerują. Są koloru białego, dlatego też trudno je dopasować do naturalnego koloru zęba.
• Wypełnienia złote

Mocowane za pomocą cementu, niezwykle trwałe (do 20 lat), nadające się do wypełniania dużych ubytków.
• Inlay, Onlay

Wypełnienia te przygotowywane są na zamówienie, a po ich wykonaniu najczęściej za pomocą cementu plomba ta zostaje umiejscowiona w ubytku zęba. Aby zastosować ten rodzaj wypełnienia niezbędne jest wykonanie wycisku zęba zawierającego ubytek próchnicowy (gips), który w następnej kolejności odciskany jest w specjalnym wosku a na samym końcu wykonuje się odlew z materiału ceramicznego (porcelana), kompozytu lub metalu.

Opracowane na podstawie:
http://www.dentysta.eu/dla-pacjenta/3759-zepsute-zeby-niebezpieczenstwem-dla-calego-organizmu